blattdorf

Sześciu najokropniejszych papieży

In Something Awful, Teksty, Tłumaczenia, Zack "Geist Editor" Parsons on Luty 24, 2010 at 6:17 pm

Jakby Fakt opisał grzeszki niektórych co bardziej złych papieży, to jako tytuł daliby zapewne: „ON SPÓŁKOWAŁ Z PSEM”, a molestowanie dzieci zeszłoby na drugi plan.

Autorem artykułu jest Zack „Geist Editor” Parsons, a oryginał znaleźć można tutaj.

(Uwaga: Jeśli istnieją oficjalne tłumaczenia pojawiających się w tekście cytatów, wdzięcznym będę za oświecenie mnie. Zrewanżuję się uroczym zwierzątkiem.)

***

Papież Benedykt XVI odwiedził niedawno Stany Zjednoczone, czym wywołał falę budzącej postrach papieskiej gorączki, ogarniającej cały naród, który gości w swoim kraju papieża. Podobnie jak w przypadku ultra-popularnego papieża Jana Pawła II, Benedykt o czerwony butach wzbudza niemałe kontrowersje. Sądzę jednak, że można by mu trochę odpuścić. Benedykt XVI może i nie jest tak liberalny i otwarty jak Jan Paweł II. Jego akcent, jak u nazistowskiego doktora, może i przyprawia o dreszcze. Może nawet i wygląda trochę jak niedobry szkielet szukający krainy Oz. Może nawet to wszystko prawda, ale i tak nadal jest całkiem dobrym papieżem. W końcu to on wreszcie zajął się sprawą molestowania dzieci przez księży. Chcecie poznać naprawdę okropnego papieża? Co powiecie na papieża molestującego dzieci, które są jego krewnymi i ma z tymi dziećmi dzieci, które zostają papieżami. Benedykt XVI nie trafiłby nawet na listę 50 najokropniejszych papieży, a dzisiaj poznacie tylko najokropniejszą szóstkę.

6. Papież Juliusz III (1550-1555)

Tło historyczne: Juliusz III zaliczał się do wąskiej grupy papieży, którzy w XVI wieku zostali wybrani drogą oficjalnego głosowania; większość zdobyła ten tytuł drogą intryg czy nawet morderstw. W tamtych czasach osoba papieża była dla najbogatszych i najpotężniejszych rodzin we Włoszech tym, czym bycie prezydentem Stanów Zjednoczonych jest dla Bushów czy Clintonów. W porównaniu do tych rodzin, Juliusz III był wśród kardynałów jak bohater wojenny.

Dziesiątki lat temu, zanim Juliusz III został papieżem, głupi i tchórzliwy papież Klemens VII oddał go jako zakładnika cesarzowi Karolowi V, kiedy ten drugi złupił Rzym. Juliusz normalnie by zginął, gdyby nie kardynał Pompeo Colonna, wróg Klemensa VII i niesforny komando kardynał, który wyrwał zakładników, w tym Juliusza III, z rąk cesarza. To była pierwsza w historii misja sił specjalnych. Pomimo tak dramatycznej przeszłości Juliusz III stał się jednym z najwstrętniejszych papieży, jaki znalazł się na tronie św. Piotra.

Czemu jest okropny: Gdy już został papieżem, Juliusz III przeznaczył zawartość kufrów papieskich na renowację swojej posiadłości w Rzymie – Villa Giula, która stała się jego stałą rezydencją. Pieniędzy na ten cel nie szczędził, wynajmując do dzieła nawet samego Michelangelo. Jak łatwo się domyślić, Juliusz III nie był zbytnio przejęty swoimi obowiązkami jako papieża. Biorąc pod uwagę jego poprzednika, Klemensa VII, pomyśleć by można, że tak byłoby dla wszystkich lepiej; niestety, Juliusz III miał dość niefortunne pomysły na spędzanie swojego wolnego czasu.

Poza hurtowym ograbieniem skarbca Kościoła Katolickiego, żeby sobie domek wystroić, Juliusz III znany był także ze swojego zainteresowania młodszymi od siebie mężczyznami. Gorzej, lubił uprawiać seks z dziećmi. Jeszcze gorzej, słynął z uprawiania seksu z dziećmi.

Jego rezydencja udekorowana była posągami i freskami, na których widać było jak dzieci uprawiają ze sobą seks. Juliuszowi III nie tyle wymsknęło się, że molestował dzieci – on się z tym obnosił. Udekorował swój dom, żeby móc się z tym obnosić. Jego Martin Bashir nie musiał pytać o to, czy spał z jakimś małym białym inwalidą; Michelangelo wyciosał dla Juliusza III pomniki przedstawiające gwałt oralny. Juliusz III, innymi słowy, otaczał się dziecięcą pornografią.

Kontrowersyjny poeta i uczony Giovanni Della Casa napisał wiersz o Juliuszu III w którym to autor bronił praktyki odbywania stosunków analnych z młodymi chłopcami. Wiersz znany był w całych Włoszech, a w szczególności znał go Juliusz III. To tak, jakby ktoś dzisiaj skomponował utwór, który trafiłby na szczyt listy przebojów, i w którym ktoś nazwałby cię pedofilem. (Niby poemat sławny, a z drugiej strony nie do końca wiadomo czy Giovanni w ogóle go napisał. Nie mogłem go nawet znaleźć – przyp. tłum.)

Już samo to zapewniłoby Juliuszowi miejsce na tej liście, ale jego arcydziełem chujowego papieżowania było połączenie interesów z przyjemnością. Choć i tak miał tendencję do mianowania napalonych nieletnich ogierów na kardynałów, przebił sam siebie kiedy zaadoptował żebraka. Dzieciak wychowany został na taką wulgarną homoseksualną dziwkę, która grzała dupę w Rzymie i otrzymała tytuł kardynała-bratanka. Nazwa jak najbardziej budziła obrzydzenie, ale była to jednak wyjątkowo prestiżowe i wpływowe stanowisko w kościele. Po tym, jak Juliusza III i jego chłopak zawojowali Rzym, przez całą Europę przewijała się antypatia wobec papiestwa, która trwała ponad sto lat.

5. Papież Paweł III (1534-1549)

Tło historyczne: Pontyfikat papieża Pawła III, poprzednika Juliusza III, przypadł na dość burzliwe dla Kościoła Katolickiego czasy w trakcie których Paweł III zmuszony był podjąć kilka trudnych decyzji. Jego edykty przeciwko niewolnictwu w krajach Nowego świata były źródłem wielkiego sporu. W dodatku walczył też z głęboką korupcją w Kościele, formacją kościoła anglikańskiego, a także agitowaniem Marcina Lutra. Z protestantyzmem walczył bezwzględnie i zasłynął ze skazywania ludzi na duszenie, a potem spalenie.

Czemu jest okropny: Papież Paweł III nie tylko był złym papieżem – on w ogóle był zły. Nie miał oporów przed mordowaniem krewnych; otruł matkę i siostrzenicę, żeby odziedziczyć rodzinną fortunę. Jednak po katastrofalnym pontyfikacie Klemensa VII, tylko tego typu osoba mogła wybić się ponad konkurencję. Najsłynniejsza anegdotka o bezwzględności Pawła III dotyczyła teologicznej dysputy pomiędzy dwoma kardynałami a polskim biskupem. Gdy dysputa zaczęła się przeciągać, Paweł III kazał ich zarąbać mieczami.

Paweł III był także osobą wyjątkowo podatną na korupcję, choć głosił, że był, podobno, przeciwko korupcji. Każde kościelne stanowisko było na sprzedaż; znany też był z tego, jak pod jego opiekę przeszło ponad 45 000 Rzymskich prostytutek i brał procent od ich zarobków. Oczęta was nie mylą: Paweł III – pierwszy w historii papież-alfons. Najbardziej znaną kochanką Pawła III była pewna atrakcyjna młoda pani: Costanza Farnese.

Jego córka.

4. Papież Jan XII (955-964)

Tło historyczne: Jeśli wiek szesnasty był renesansem chujowych papieży, wiek dziesiąty to prawdziwe wieki ciemne papiestwa. Papieże z tamtego okresu byli jak Czyngis-chan, tyle że z ładniejszym nakryciem głowy. Papież Jan XII objął tron św. Piotra mając zaledwie 18 lat; wydawać by się mogło, że to trochę za wcześnie, ale w X wieku ludzie żyli średnio do 25 roku życia, więc nie może to być wymówką na okropne panowanie jakie miało wkrótce nastąpić.

Czemu jest okropny: Papież Jan XII znany był ze swego niepohamowanego popędu seksualnego. Uprawiał seks z kobietami i mężczyznami w papieskim pałacu; kiedy goście odmawiali jego zalotom, specjalnie się tym nie przejmował i zwyczajnie ich gwałcił. Podobnie dbał też o swe dwie młodsze siostry. Często urządzał wielkie orgie, a szczególną przyjemność sprawiało mu bezczeszczenie swoimi grzesznymi czynami miejsc świętych, chociażby grobowców św. Piotra i św. Pawła.

Lista zbrodni, o których popełnienie Jan XII został oskarżony, zawarta została w Patrologia Latina; zakładam, że jest to starożytny tekst opisujący najgorszych papieży jakich nieprzyjemność gościć miała matula Ziemia. Zbyt wiele jest tych zbrodni, by je tu wszystkie wymienić, ale przytoczę co ciekawsze:

- Mianowanie 10-latka na biskupa;

- Uprawianie seksu z siostrzenicą (jego siostry najwyraźniej się nie liczyły);

- Zamienienie pałacu świętego w burdel;

- Wykastrowanie, a potem zamordowanie kardynała;

- Związanie, a potem zamordowanie swojego spowiednika;

- Wznoszenie toastu za diabła i przywoływanie pogańskich bóstw w czasie gier w kości;

- Odmowa uczynienia znaku krzyża, a chyba od tego właśnie jest papież.

Intrygi polityczne nie były obce Janowi XII. Nadał Ottonowi I Wielkiemu tytuł cesarza rzymskiego, aby uchronić się przed swoimi politycznymi wrogami, ale Otton I rósł w siłę bardziej niżby się to podobało Janowi XII. Doszło do tego, że zaczął konspirować przeciwko swojemu sojusznikowi; w końcu jednak Otton I powrócił do Rzymu i usunął Jana XII z pozycji papieża, w zamian ustanawiając własną marionetkę.

Jan XII udał się na emigrację, gdzie też zebrał armię składającą się z sojuszników i najemników, wrócił do Rzymu, przegonił papieża i odebrał swój tytuł. W odwecie Otton I zgromadził swoją armię, żeby raz na zawsze pozbyć się Jana XII; jednak kiedy Otton I pojawił się w Rzymie, papież Jan XII już nie żył. Krążą pogłoski, że został zabity przez zazdrosnego męża, który przyłapał Jana XII w łóżku ze swoją zoną. Przy okazji, jego syn został papieżem Janem XIII i umarł dokładnie w ten sam sposób.

Papież Jan XII był niezłym skurwysynem, nie ma co. Jeśli nie jest najokropniejszym papieżem wszechczasów, to na pewno rywalizować może o miano najbardziej złego.

3. Papież Benedykt IX (1032-1048)

Tło historyczne: Niektóre źródła podają, że Benedykt IX, urodzony we wpływowej rodzinie, jest najmłodszą osobą w całej historii Kościoła Katolickiego jaka zasiadła na tronie papieskim. Chociaż według oficjalnych danych miał wtedy 18 lat, podobnie jak Jan XII, ówcześni sugerują, że mógł mieć nawet 11 czy 12 lat. Pomyśleć by można, że w tym wieku nie mógł być gotów objąć urzędu papieża, ale patrząc na poprzednią trójkę papieży, sądzę, że pasował jak ulał.

Czemu jest okropny: Benedykt IX należy do wąskiego grona papieży o którym krytycy napisali pełno kąśliwych rzeczy..

Św. Piotr Damian oskarżył go o „żerowanie na nieśmiertelności” opisując go „demonem z czeluści piekielnych w przebraniu księdza”. Biskup Benno oskarżył go o „wiele okropnych cudzołóstw i morderstw”, a papież Wiktor III myślał, że on był „tak zły, tak okropny, tak odpychający”, że trząsł się na samą myśl o pontyfikacie papieża Benedykta IX.

Co więc takiego okropnego zrobił? Podobnie jak Jan XII, uprawiał seks i gwałcił mężczyzn, kobiety, chłopców i dziewczynki. Jednak nasz stary dobry Benedykt IX posunął się w tym o krok dalej od Jana XII i obdarzył swoją papieską łaską zwierzęta. Ponadto wbijał nóż w plecy (dosłownie) i zwykł najpierw torturować/topić/palić/chłostać na śmierć, a dopiero potem zadawać pytania.

Pontyfikat Benedykta IX nie należał do spokojnych, a tym bardziej prostych. Sprawdźmy czy się nie pogubicie:

Benedykt IX został usunięty z pozycji papieża; odzyskał tron dzięki pomocy Konrada I; znów został usunięty; wrócił z armią by znów tron odzyskać; sprzedał papiestwo swojemu ojcu chrzestnemu za niemałe pieniądze; żałował sprzedania papiestwa i wrócił z kolejną armią; odnalazł zdetronizowanego przez siebie poprzednika i swojego ojca chrzestnego, którzy twierdzili, że obaj są papieżami; udał się do sądu papieskiego, a potem się nie stawił; papiestwo nadane zostało innej, czwartej osobie; wrócił z jeszcze jedną armią i podbił pałac papieski; znów został wypędzony przez jeszcze innego papieża; odmówił wzięcia udziału w rozprawie i został ekskomunikowany; i tym razem nareszcie przeszedł na emeryturę, znikając w odmętach historii.

Uff.

2. Papież Stefan VII (896-897)

Tło historyczne: Czasami nazywany Stefanem VI ze względu na zamieszanie dotyczące prawdziwości innych Stefanów, Stefan VII został papieżem w okresie wyjątkowo burzliwym w historii Kościoła. W tamtych czasach papież zwykle utrzymywał swoją posadę przez rok, góra dwa, a intryg wśród ówczesnych, wpływowych rzymskich rodzin było co nie miara. Stefan VII przejął urząd po Bonifacym VI zaledwie 16 dni po niefortunnym pontyfikacie swojego poprzednika. Niektórzy twierdzą, ze niekochanego Bonifacego VI dopadł artretyzm; inni, że został zabity by ustąpić miejsca Stefanowi VII. Niezależnie od tego jak skończył Bonifacy VI, Stefan VII miał pontyfikat pełen wybojów.

Czemu jest okropny: Stefan VII może nie jest tak zły czy okropny jak nakazuje tradycja, a tym bardziej inni papieże na tej liście, ale odpowiedzialny jest za jeden z najdziwniejszych i najsłynniejszych incydentów w historii papiestwa.

Jeszcze przed króciutkim pontyfikatem Bonifacego VI, na tronie św. Piotra zasiadał kontrowersyjny papież Formozus. Formozus nie dość, że nie przyjaźnił się z papieżem Janem VIII, w trakcie panowania tego papieża Formozus był na tyle upierdliwym kardynałem, że w końcu wkurwił Jana VIII i został ekskomunikowany. Mimo to, po śmierci Jana VIII, Formozus został przywrócony do łask. Potem było jeszcze dwóch innych papieży, aż w końcu Formozus został papieżem i natychmiast uwikłany został w potyczki, w przenośni i dosłownie, pomiędzy wojującymi frakcjami politycznymi wewnątrz Kościoła. Po pięciu latach swarliwego pontyfikatu, papież Formozus zmarł i pochowano go w Rzymie.

Kilka tygodni później papieżem został Stefan VII. On i wspierające go osoby naprawdę mieli na pieńku z Formozusem, toteż Stefan VII postanowił, że werdykt Jana VIII powinien zostać przywrócony. Zamiast jednak zwyczajnie znów ekskomunikować zmarłego papieża, Stefan VII zrobił coś, co później znane będzie jako „Trupi Synod”. Synod, w uproszczeniu, to kościelny sąd, a trup to trup. Widzicie do czego zmierzam?

Stefan VII wykopał Formozusa, zaciągnął jego trupa na papieski tron, i dążył do postawienia go przed sądem za jego zbrodnie. Stefan VII był oskarżycielem, a Formozus, z pomocą kryjącego się za tronem nastoletniego diakona, bronił się.

Stefan VII krzyczał i czytał zarzucane mu czyny, stąpając wokół tronu i próbując przypodobać się widowni. Kiedy przestawał krzyczeć, nastoletni diakon imitował zza tronu  głos Formozusa, zaprzeczając zarzutom. Formozusowi kiepsko to wychodziło, co jest dowodem na prawdziwość starego porzekadła, że po śmierci się nie obronisz.

Formozus uznany został za winnego i Stefan VII nakazał odciąć mu palce, pozbawić go szaty liturgicznej, ubrać w łachy i pochować go jak żebraka. Stefan VII wkrótce postanowił, że nie było to dostatecznie adekwatną karą i kazał ponownie wykopać trupa, obwiązać go kamieniami i wrzucić go do Tybru. Trupa odratował mnich.

Mieszkańcy Rzymu uznali Stefana VII za totalnego świra, w wyniku czego przez następne kilka miesięcy trwały zamieszki. Stefan VII pozbawiony został swojej szaty liturgicznej, po czym go uwięziono i uduszono. Co niesamowite, potrzeba było aż trzech synodów (tym razem bez obecności trupa), żeby odkręcić wyrok na Formozusie. Po dziś dzień żaden z papieży nie tytułuje się tym imieniem.

1. Papież Aleksander VI (1492-1503)

Tło historyczne: Gdyby chciwość była cnotą, Aleksander VI byłby wzorem papieża. Dosłownie kupił sobie tytuł papieża, fundowany z pieniędzy Francji i Genui, a także przez własną kupiecką rodzinę.

Czemu jest okropny: Aleksander VI był dla papiestwa niczym Haliburton i Dick Cheney, dobierając się do tronu św. Piotra po usłanej swoimi pieniędzmi drodze, a potem sprzedawał papiestwo kawałek po kawałku zwaśnionym państwom Europy. Wplątał Kościół w intrygi polityczne Francji i Włoch; gromadził bogactwa, a także kobiety; i umacniał pozycję swojej rodziny.

Jednym z jego najsłynniejszych numerów było wykorzystanie swojej atrakcyjnej córki Lukrecji, z którą zresztą podobno miał romans, jako przynętę na bogatych kupców. Kiedy jakiś bogaty kupiec odwiedził Rzym, Aleksander VI przedstawiał go swojej córce; ona potem musiała uwieść tego kupca, który, za drobną opłatą zainkasowaną przez kochanego ojca, wydawał ją za mąż. Na nieszczęście dla kupca, Aleksander VI, jako papież, mógł decydować kto był małżeństwem a kto nie. Gdy tylko do Rzymu zawitał bogatszy kupiec, małżeństwo Lukrecji było zrywane, a ona sama ponownie wystawiana była na licytację.

Aleksander VI był także szalenie niepopularny wśród oddanych katolików ponieważ w ogóle nie przejawiał najmniejszych oznak religijności. Był w 100% świeckim papieżem, ignorującym wszystkie prawidła i tradycje kościoła. Ożenił się i spłodził dzieci. Spłodził jeszcze więcej dzieci z obcymi kobietami.

Ponadto urządzał ekstrawaganckie imprezy, które często zamieniały się w orgie. Imprezy te były tak wyuzdane, że jedna z nich, znana jako Bankiet Kasztanów, stała się częścią spisanej historii papiestwa. Na taką imprezę 50 prostytutek przynosiło kosze pełne kasztanów i wysypywały je na podłogę. Następnie ubrania kobiet były licytowane, a kiedy już były nagie, chodziły po podłodze na czworaka zbierając kasztany. Wtedy też duchowieństwo, w tym i papież, uprawiali seks z prostytutkami; dla najlepszych przewidziane były nagrody.

Według historyka Williama Manchestera: „Służący liczyli ile który mężczyzna miał orgazmów, gdyż papież podziwiał płodność, a siłę męską oceniał na podstawie zdolności do ejakulacji.”

Kiedy polityczne knowania Aleksandra VI wpędziły go w kłopoty finansowe, zainicjował brutalny pogrom bogaczy, konfiskując ich majątki pod przykrywką ścigania przestępców. Jeśli jakiś bogacz wyraził swój sprzeciw – skazywano go na śmierć. W wyniku pogromów Aleksander zmuszony był uczestniczyć w serii niefortunnych konfliktów wojennych. Płatni zabójcy, wynajęci przez wrogów Aleksandra, wiele razy próbowali go zabić. W 1503 roku wreszcie im się to udało: podali mu talerz z zatrutym jedzeniem.

John Burchard, chodzący dziennik pokładowy papiestwa, opisał straszną śmierć Aleksandra VI.

„Brzuch Aleksandra VI napęczniał i zaczął obracać się w ciecz, podczas gdy jego twarz przybrała kolor wina, a skóra zaczynała mu schodzić płatami. W końcu jego brzuch i jelita mocno wykrwawiły.”

Aleksander VI zmarł wkrótce po spożyciu. Jego ostatnie słowa: „Chwila moment.”

 1. A co z Aleksandrem VI?

  Jak czytujemy na wikipedii: „Na konklawe 1492 wybrano go papieżem. Okazał się dobrym dyplomatą i politykiem. Prowadził jednak bardzo niemoralne życie (zarzucano mu nawet uczestnictwo w publicznych orgiach wraz z własną córką) i dbał nadmiernie o swoją rodzinę. Wszystkie swoje dzieci obsadził na wysokich stanowiskach w Państwie Kościelnym i zapewnił im dobrobyt. Zarzucano mu nadmierny przepych dworu papieskiego, symonię, nikolaizm i nepotyzm.

  Rządy Aleksandra VI to fala licznych skandali, ekscesów i oznak zepsucia moralnego w najwyższych władzach Kościoła Rzymskiego. Do historii przeszedł tzw. ‚Bankiet Kasztanów’, znany także jako ‚Balet Kasztanów’, którym określa się kolację wydaną przez Cezara Borgię 30 października 1501. Johann Burchard, Mistrz Ceremonii kilku papieży w latach 1483–1503, tak opisał przebieg imprezy w swojej kronice Liber Notarum: „W niedzielny wieczór, 30 października, Don Cesare Borgia wydał kolację w swoim apartamencie w pałacu apostolskim, gdzie czekało pięćdziesiąt przyzwoitych prostytutek i kurtyzan, które po posiłku tańczyły ze służącymi i innymi obecnymi, najpierw w pełni ubrane a potem nagie. Następnie także po kolacji, świeczniki z zapalonymi świecami umieszczono na podłodze i porozrzucano kasztany, które prostytutki, nagie i na czworaka, musiały zbierać wczołgując się i wyczołgując spomiędzy świeczników. Papież, Doc Cesare i Donna Lukrecja byli wszyscy obecni i przyglądali się. Na koniec, oferowano nagrody – jedwabne koszule, pary butów, kapelusze i inne ubrania – dla tych mężczyzn, którzy mieli największe powodzenie u prostytutek.”[1]„

 2. Jak dla mnie to zbyt dużo źródeł podałeś. Usuń trochę, bo artykuł może zostać uznany jako mało wiarygodny.

 3. Wszelkie zażalenia należy kierować do autora tekstu, bo ja to tylko przetłumaczyłem.

  Niektóre rzeczy sprawdziłem, więc wątpię, żeby to wszystko było zmyślone, ale dociekania pozostawię znawcom historii. Nawet jeśli artykuł okaże się stekiem kłamstw, ktoś nas oświeci i wszyscy na tym skorzystamy.

  „A co z Aleksandrem VI?”

  Jest na pierwszym miejscu?

  Może powinienem te nagłówki zmienić, bo motyw ma tę jedną wadę, że tytuły i nagłówki zawsze są z małej litery.

 4. Ale przecież po tych wszystkich gwałtach wystarczyło się pomodlić, rozgrzeszyć i już można iść do nieba. JUPI!

 5. Zapomniałeś o uiszczeniu opłaty odpustowej ;)

  Nawet nie szukając źródeł powyższych „biografii” nie odbiegają one od rzeczywistych wydarzeń. W historii papiestwa, zdarzało się wielu takich, którzy nie władali dłużej niż 1 dzień. Było kilku papieży-samozwańców, którzy zostali przezwani antypapieżami, a ich losy były okrutne.

  Gdy sobie inteligentny człowiek zda sprawę, jakie naprawdę oblicze miało nie tyle chrześcijaństwo, co instytucja kościoła katolickiego, które po dziś dzień wygląda prawie tak samo, aż ciarki przechodzą człowieka na wspomnienie, gdy za młodu łupał pacierze na kolanach i nie rozumiał czym naprawdę jest wiara w Pana, a w Kościół (aż mnie boli gdy muszę pisać wielką literą).

 6. Jeszcze zapomnieliście o papieżycy Joannie.

 7. @Jay

  Nie wiem skąd czerpiesz informacje, że obecnie papiestwo wygląda „prawie tak samo” jak opisane powyżej.

 8. A mohery twierdzą, że homoseksualizm to „wynalazek” współczesności…

 9. Co do obecnego Papiestwa doinformujcie się kto jest ich skarbnikiem dba o ich Plugawą mamone i kiedy wycofali obligacje itp z rynku przed wykreowanym Kryzysem zapewniam was będziecie co poniektórzy turlać się ze śmiechu a inni nie wyjdą z szoku
  Szukajcie a Znajdziecie Proście a Będzie Wam Dane
  Ja już znalazłem wilka w owczej skórze (kto wie może dojdą następni)
  jeśli ktoś chciałby mnie zapytać odpowiadam jestem Chrześcijaninem ale kler ma u mnie Rysę na szkle

 10. Zod: głównie z zarysów historycznych i skąpych informacji, które udaje się pozyskać niezależnym historykom.
  Nietrudno je odszukać, gdy się naprawdę chce poznać jak wyglądają w rzeczywistości niektóre rzeczy.

  ps. polecam książki historyczne, uczą pokory.

 11. sama prawda. tutaj i tak zostały opisane tylko szczątkowe informacje. śmiać mi się chce z tych wielce wierzących, którzy twierdzą, że chrześcijaństwo się utrzymuje tak długo poprzez miłośc jezusa :D to jest tylko i wyłącznie polityka. religia to nic innego jak próba nałożenia na społeczeństwo kagańca.

 12. a jana pedała drugiego pedofila to pominiełeś : (

 13. [...] lata 955-964 – dwa lata przed chrzestem Polski. Pozwólcie, że podeprę się tekstem z bloga DORF MIT BLATT (blattdorf.wordpress.com): Papież Jan XII znany był ze swego niepohamowanego popędu seksualnego. Uprawiał seks z [...]

 14. KK powstał na gruncie upadającego imperium rzymskiego i trwa do dzisiaj w takich zacofanych narodach jak polskie ! Zachód już dawno wie ,że to wymyślona doktryna i ma w dupie cały ten puder . KK jest zmorą naszego państwa bo Polacy utrzymują te bogactwa z własnej kieszeni . Gdyby BÓG istniał to Watykan spotakała by bomba atomowa już w IV wieku ! Burdele , pedofilia , zoofilia , zabójstwa , walka o szmal i wpływy, podboje świata , inkwizycja,niedopuszczanie do rozwoju nauki ,szerzenie ciemnoty , wiara w zabobony , przekłamania bibli , stworzenie piekła, czyśca, spowiedz i odkupienie win , mam dość …. tylko ciemnota w to wierzy

 15. :((( nie mogę się doszukać tej teorii spiskowej o skarbniku watykanu… kto nim jest (był) Bin Laden? GW Bush? Czy może Rockefeller? nie śmieję się, uważam że niektóre teorię mają podstawy, ale nie mogę nic ocenić dopóki nie mam czego badać ;p zarzuci ktoś?

 16. Historia ukazuje nam wiele złych ludzi w Watykanie i na wysokich stanowiskach politycznych . Zamiast wytykać ich palcem w taki wulgarny sposób jaki napisałeś , mógłbyś zastanowić się nad samym sobą . Słownictwo którego używasz w tekstach są odpychające . Nic w nich pouczającego i nie czuć w nich przestrogi . Teksty Twoje pokazują jak nienawidzisz kler , duchowieństwo człowieka ( bliźniego ) , itp. Wnioskuję z tego że jesteś niewierzący . Właśnie tacy nie wierzący , nienawidzący , nie kochający bliźniego popełniają tego typu uczynki . Powinniśmy prosić w swoich modlitwach Trójcę Świętą aby na papieża zawsze był wybrany człowiek pełen miłości , wiary , pobożności , męstwa , posłuszeństwa , mądrości , czystości . Kogoś takiego jak ojciec PIO lub mu podobnego . Papieża Jana Pawła II możemy tu z całą pewnością też wziąć za przykład dobrego , prawdziwego i przykładnego człowieka wiary . Jan Paweł II żył dla innych nie dla siebie . Chcesz pisać o ohydnych ludziach to pisz w sposób pouczający i dający przemyślenia oraz jako przestroga i ostrzeżenie że i tacy władcy byli , są itp.

 17. Hej, Wierna, za czasów Jana Pawła II wykryto największą aferę pedofilską w Watykanie i okazało się, że pan Karol Wojtyła to wszystko zgrabnie ukrywał. Teraz wiesz dlaczego jest tylko błogosławionym, a nie świętym?

 18. Niewierzący i nienawidzący Kosćioła Katolidzkiego za wszelką cenę chcą dowieść, że wiara w Boga to zabobon, że jest sprzeczna z rozumem… Jednak to nieprawda i każdy inteligentny człowiek prędzej czy później jest w stanie to zrozumieć. Zaślepieni swoją nienawiścią i chełpiący się swoją mądrością egoiści nie pojmą tego nigdy. My katolicy modlimy się za was i prosimy o nawrócenie. W Kościele są Judasze, byli i będą, tak jak wśród 12 apostołów był zdrajca, jednak to nie przeszkodziło Panu Jezusowi zbawić świata. Bądżcie spokojni, i nasz świat zbrukany, zniszczony i odarty z wszelkiej godności będzie zbawiony – my będziemy się nim cieszyć. Szkoda, że wy nawet nie chcecie spróbować tego zrozumieć…

 19. @Wierna Trójcy Świętej.
  Nie czepiaj się stylu, autor (i tłumacz) tego tekstu nie aspiruje do bycia wzorem dla innych (=wierzących), nie ustala im standardów, nie mówi, jak mają się zachowywać i nie odpuszcza im grzechów (SIC!)
  „Teksty Twoje pokazują jak nienawidzisz kler , duchowieństwo człowieka ( bliźniego ) , itp.” – po pierwsze „kleru” powinno być, po drugie gdzie ty to wyczytałaś? To, że ktoś nazwał zboczeńca zboczeńcem nie jest chyba kwestią nienawiści, tylko uniknięciem tzw. poprawności politycznej” czyli nazywania g…wna inaczej pachnącym cukierkiem.
  „Właśnie tacy nie wierzący , nienawidzący , nie kochający bliźniego popełniają tego typu uczynki .” – w RP podobno 98% to katolicy, a przestępców jest więcej niż 2% społeczeństwa, plączesz się !
  „Chcesz pisać o ohydnych ludziach to pisz w sposób pouczający i dający przemyślenia oraz jako przestroga i ostrzeżenie że i tacy władcy byli , są itp.” no zaiste, jeszcze niech pisze (tłumaczy) na klęczkach i biczując się po plecach.
  Niestety, żadne Twoje wywody nie wybielą krzyżowych morderców milionów niewinnych (Święta Inkwizycja, jeśli nie wiesz o co chodzi). W tym kontekście, wymienieni papieże to rzeczywiście mały pikuś.

 20. Bardzo fajny artykuł. Wiadomo, wszystkich informacji się nie zawrze, a różne źródła mogą podawać różne informacje, ale czyta się bardzo przyjemnie.

 21. od Jana Pawła 2 jego nie obrażaj i nieznieważaj te wasze kłamstwa na jego temat pedofilia w kościele jest to problem nie tylko duchowieństwa ale też nasz my też musimy działać a to że on molestował dzieci to kłamstwo obrzydliwe i musimy walczyć z tą sprawą i wszyscy razem połączyć się i my też powinniśmy się o to troszczyć wyjaśnić tą sprawę papież nie jest bogiem żeby wszystko i z wszystkim walczył tu trzeba też nas a król jak potrzebował pomocy albo szykowało się na coś czy co kolwiek też potrzebował pomocy i wsparcia my też powinniśmy z tym walczyć i rozwiązać .

 22. Poprawny tekst. Redaguj nadal, masz lekkie pióro a twoje wpisy są ciekawe.

 23. Jedną z pierwszych decyzji kleru po ustanowieniu chrześcijaństwa religią państwową w Rzymie ( 380 n.e ) było potępienie a następnie zakazanie nauczania logiki i filozofii, ponieważ już wtedy wskazywano na wewnętrzne sprzeczności tej wiary, 529 n.e zamknięcie Akademii Platońskiej – początki walki wiary z rozumem, a dalej np. Giordano Bruno, Galileusz, Mikołaj Kopernik…kiedy w 1830 r. odsłaniano pomnik tego ostatniego w Warszawie, kler odmówił uczestnictwa, bo „systemem swoim zgrzeszył przeciw Pismu Swiętemu i wyklętym zostanie przez papieża”.
  A do Pana Michała, oczywiście, że wiara jest sprzeczna z rozumem, Kościół uczynił z tego oficjalny dogmat wiary ( polecam sprawdzenie definicji i daty kiedy to się stało ), nie uściślił jedynie że wypływa również z niewiedzy…, papież Grzegorz I ( 590-604 ) powiedział : ” nieuctwo jest matką prawdziwej pobożności ” …a że papież się nie myli, to również dogmat wiary.
  Dla wyszukiwarek zainteresowanych finansami Watykanu : Administracja Dóbr Stolicy Apostolskiej , Bank Watykański , Bernardino Nogara , Mussolini , Traktaty Laterańskie , Paul Marcinkus , Roberto Calvi , Ettore Gotti Tedeschi . Polecam książkę Davida Yallopa – W Imieniu Boga?

 24. Papież Borgia miał wątpliwą moralność, ale trzeba pamiętać, że jego historię (podobnie jak wielu innych papieży) przekazali potomnym jego następcy. A drugim (pierwszy, czyli Pius III był papieżem circa kwartał) w kolejności następcą Borgii był della Rovere, jego zaprzysięgły wróg o równie negocjowalnej przyzwoitości. Na Borgiów ponadto spadło mnóstwo pomyj, bo byli z pochodzenia Hiszpanami, czego włoskie rody nie mogły znieść i rozpętały czarny PR, który zachował się dzięki rozwojowi pisma w czasach renesansu. Oczywiście Borgiowie nie byli niewinni, ale w tamtych czasach można było być albo owcą, albo lisem i lwem, jak Cesare Borgia.

 25. PRAWDĄ JEST ZE W KK BYŁO WIELE ZŁA.MAM WRAŻENIE ZE WSZYSCY ZAPOMINAJĄ O NAJWAŻNIEJSZEJ RZECZY ,ŻE JEST BÓG,ŻE MOŻEMY CZYNIĆ SOBIE ZIEMIE PODDANĄ A TO ZE W TAKI CZY W INNY SPOSÓB KTOŚ SPRAWUJE WŁADZE TO NIE WINA NICZYJA .PRZEZ TO MAMY MOŻLIWOŚĆ STARAĆ PODJĄĆ WALKĘ I WALCZYĆ Z ZŁEM.TYLKO PRZEZ MODLITWE MOŻEMY ZROZUMIEĆ TO CO SIĘ WOKÓŁ NAS DZIEJE.LUDZIE SĄ GRZESZNI NAWET W KOŚCIELE ALE TO NIE MOŻE BYC POWODEM ODRZUCANIA BOGA.DLACZEGO?PEWNIE, BO TAK JEST NAJŁATWIEJ,A UPROSZCZONA DROGA MOŻE PROWADZIĆ DO NIKĄD

 26. Do Alis: „Prawdą jest że w KK było wiele zła”, czy zgodzisz się że prawdą równiez jest to, że zwierzchnikami KK powinni być, niezależnie od okresu historycznego, ludzie o najsilniejszej wierze w Boga a tym samym najmniej podatni na podszepty Zlego lub ujmując to mniej metaforycznie, mniej skoncentrowani na osiąganiu korzyści osobistych i politycznych w życiu doczesnym? Ze to powinno być głównym kryterium wyboru zwierzchników KK? Wiesz co symbolizują trzy korony w papieskiej tiarze? Wiesz który papież jako pierwszy odmówił jej noszenia? Nie Jan Paweł II, on tylko poszedł śladem poprzednika, Benedykt XVI usunął ją z herbu Watykanu, ale symbol pozostał…Że możemy sobie czynić Ziemię poddaną… przecież to robimy coraz intensywniej od Rewolucji Przemysłowej, powoli wychodzimy poza Ziemię, więc może Bóg oprócz wiary wspiera w człowieku (może nawet bardziej) rozum… czy to dobrze, czas pokaże.A przy okazji jak pogodzisz ambicję Watykanu na posiadanie monopolu na prawdę objawioną z faktem że chrześcijaństwo jest najmłodszą religią monoteistyczną na Ziemi, wywodzącą swoje korzenie bezpośrednio z judaizmu (z którym tak zawzięcie walczyło przez tyle wieków)… Przez modlitwę możemy przemawiać do Boga – rozumujemy mózgiem. Zli ludzie są wszędzie, ale jeśli ich liczba na metr kwadratowy przekroczy masę krytyczną powstają instytucje mające na celu wyzysk i/lub ucisk innych, fizyczny lub mentalny. Prostą drogę – etyczną – wyznaczają proste zasady; dobro jest Dobre a zło jest Złe, jak najmniej Obojętności. Prosta droga jest najkrótszą do celu. Każdego.

 27. HEJ MIREK!!!ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ ZE ZWIERZCHNICY KK SA CZESTO BANDĄ TŁUSTYCH,ZAPYZIAŁYCH ,TONĄCYCH W Z ZŁOTYCH SZATACH I ZŁOCIE LUDZI,KTÓRZY SĄ GŁOWĄ KOŚCIOŁA I TO STRASZNE JEST ŻE ,,ÓW,,LUDZIE STOJĄ NA CZELE BOGA ,KTÓRY UCZY I MÓWI PRZEZ BIBLIE ODWROTNOŚĆ CO CZYNIĄ.TO JEST DLA MNIE NIE POJĘTE.NIE JESTEM DESPOTKĄ CZY FANATYCZKĄ,ALE WIDZE TĄ DRAZNIĄCĄ SPRZECZNOŚĆ W ICH MOWIE I CZYNACH.PISZESZ O KORONACH CZY TO TEZ NIE SPRZECZNOSC,ONI MAJA JAKIES TAM KORONY ZE ZŁOTA,A JA WIEM TYLKO ŻE JEZUS MIAŁ KORONE CIERNIOWĄ I TYLKO ON JEST NAJWAZNIEJSZY A TO CO ROBIĄ KSIĘŻA TO NIESTETY DRUGI ŚWIAT INNY NIŻ WSKAZAŁ IM PAN,TA SPRZECZNOŚĆ RAZI KAŻDEGO.ALE CZY PRZEZ TO ZE DZIECI BOGA SĄ GRZESZNE NALEŻY ODRZUCAĆ BOGA????NIE!!!!!TYLKO UMIEC WYBIÓRCZO PATRZEC NA WSZYSTKO,OBCE MI SA KAZANIA KOŚCIELNE USTANOWIONE PRZEZ KSIĘDZA ,ALE NIE PRZYKAZANIA PRZEZ BOGA I TE CHCIAŁABYM UMIEC ICH PRZESTRZEGAC.I NIE POWINNO SIE TEGO ODRZUCAĆ BO JAKIŚ KSIĄDZ CZY PAPIEZ TO KRETYN

 28. DO MIRKA,,ŻLI LUDZIE SĄ WSZĘDZIE,A JESLI LICZBA NA METR KWADRATOWY PRZEKROCZY MASE KRYTYCZNĄ POWSTAJĄ INSTYTUCJE MAJĄCE NA CELU WYZYSK,,DOBRE:):):),,PROSTA DROGA DO CELU JEST NAJKRÓTSZA DO CELU.KAZDEGO,, ABSOLUTNIE NIE, DROGA PROSTA WCALE NIE JEST NAJKRÓTSZA JEST DŁUGA I TRUDNA,A NAWET WYBOISTA WBREW NAZWIE PROSTA.JEST TO PEWNIE NAJLEPSZA ALE NIE ŁATWA I NAJKRÓTSZA.DROGI NAJKRÓTSZE TO DROGI NA SKRÓTY,WIESZ?

 29. Szkoda, że fakty pomieszane są z plotkami i bzdurami.

  Taka wypowiedź jest zupełnie niewiarygodna z powodu ewidentnej nienawiści autora. A może było napisać oparty na faktach i danych historycznych artykuł bezstronny. Zmarnowany temat!

 30. Kaligula to pikus w porownaniu z ta halastra

 31. a ja się pytam gdzie Karol Wojtyła pseudonim Jan Paweł II, znany pedofil i zbrodniarz wojenny.

 32. Aleksander VIzmarł w wyniku malarii

 33. Witam! Swietny artykul, bardzo dobrze napisany z pewna nutka dekadencji :-) Naprawde bardzo milo sie go czyta, oczywiscie pomijajac okropienstwa ktore sa w nim zawarte, no coz taki to wlasnie mamy katolicyzm, na zewnatrz czysty i gleboko wierzacy, natomiast pod po drugiej stronie, wyluzdany, plugawy i chory!!! Dziekuje za artykul i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Obserwuj

Otrzymuj każdy nowy wpis na swoją skrzynkę e-mail.